منوی دسته بندی

تفاوت سرور ابری و مجازی چیست؟

بررسی تفاوت سرور ابری و مجازی در مجله XVPS

سرورهای ابری و مجازی (VPS) دو مورد از محبوب‌ترین سرورهای حال حاضر در سراسر دنیا محسوب می‌شوند،‌ ولی کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است؟ اصلا تفاوت سرور ابری و vps چیست؟ اگر شما هم برای خرید سرور ابری یا مجازی، بر سر دوراهی مانده‌اید، به‌هیچ‌عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید. در ادامه این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم که مفهوم سرور مجازی و سرور ابری چیست، سپس به بررسی تفاوت‌های کلیدی این دو سرور محبوب و جوانب مثبت و منفی هر کدام می‌پردازیم.

با خواندن این مطلب در چند دقیقه کاملا متوجه می‌شوید که براساس نیازتان، کدام سرور بهترین انتخاب خواهد بود؛ بنابراین چه فردی تازه‌کار و چه یک وبمستر حرفه‌ای هستید، برای کسب اطلاعات دقیق درباره تفاوت سرور ابری و سرور مجازی، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

۱. مفهوم؛ مهم‌ترین تفاوت سرور ابری و مجازی

در بررسی تفاوت سرور ابری و مجازی ابتدا به بررسی مفهوم آن‌ها می‌پردازیم تا با کلیت هر کدام از سرورها به‌طورکامل آشنا شوید. ابتدا شما را با تعریف سرور مجازی آشنا می‌کنیم:

تعریف سرور مجازی خصوصی یا همان VPS

سرور مجازی خصوصی یا Virtual Private Server که به اختصار VPS گفته می‌شود، بخشی از یک سرور فیزیکی است؛ درواقع، سرور فیزیکی با استفاده از ماشین‌های مجازی‌ساز به چند بخش کوچک‌تر تقسیم می‌شود که سرور مجازی را می‌سازند. در سرورهای مجازی میزان RAM و CPU برای کاربران هرکدام از سرورها مقداری مشخص و ثابت است.

با خرید سرور مجازی، شما به سرعت بالا و اتصال ایمن دسترسی دارید و به‌راحتی می‌توانید نرم‌افزارهای دلخواهتان را روی آن نصب کنید. باتوجه‌به قیمت vps و مزایایی چون امنیت و سرعت بالا، بسیاری از افراد و صاحبان کسب‌وکارها برای دسترسی به منابع بیشتر و گسترش فعالیت‌های خود نسبت به خرید سرور مجازی اقدام می‌کنند.

دسترسی به سرعت بالا و اتصال ایمن با خرید سرور مجازی

مفهوم Cloud Server یا سرور ابری چیست؟

سرور ابری نوعی سرور مجازی یا فیزیکی است که منابع آن روی چندین سرور مختلف از راه دور و در محیطی مبتنی بر فضای ابری تشکیل می‌شود. به دلیل میزبانی از منابع سرور مجازی روی سرورهای مختلف، درصورتی‌که یکی از سرورها از بین برود یا از دسترس خارج شود، به‌سرعت سایر سرورها جایگزین آن می‌شوند.

به همین دلیل با خرید سرور ابری، کاربر قطعی بسیار کمی را تجربه می‌کند یا حتی در بسیاری از موارد متوجه این موضوع نمی‌شود. علاوه‌بر این، با خرید سرور ابری، درصورتی‌که به منابع بیشتر نیاز داشته باشید، به‌راحتی و در عرض چند دقیقه می‌توانید این کار را انجام دهید و در نهایت، مطابق با میزان مصرف خود هزینه سرور را پرداخت کنید.

اکنون که با مفهوم هر دو سرور مجازی و ابری آشنا شدید، وقت آن است که به بررسی تفاوت سرور ابری با سرور مجازی بپردازیم و کلیدی‌ترین تفاوت‌های این دو سرویس را بررسی کنیم.

۲. مقیاس‌پذیری کمتر سرور مجازی نسبت به سرور ابری

در بررسی تفاوت سرور ابری و مجازی، به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد میزان مقیاس‌پذیری این دو سرور را بررسی می‌کنیم. به‌طورکلی، با خرید سرور مجازی مقیاس‌پذیری کمتری نسبت به خرید سرور ابری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد؛ درواقع در یک مقایسه کلی می‌توان گفت که مقیاس‌پذیری سرورهای مجازی کمتر از سرورهای ابری است.

با خرید سرور ابری، با چند کلیک از طریق کنترل پنل یا درخواست از تیم پشتیبانی شرکت ارائه‌دهنده سرور، به‌راحتی می‌توانید برای ارتقا سرور اقدام کنید؛ درصورتی‌که منابع سرور مجازی محدود به منابع سرور فیزیکی است که روی آن میزبانی می‌شود. البته ظرفیت منابع سرورهای مجازی معمولا آنقدر بالا است که برای بسیاری از کسب‌وکارها کفایت می‌کند؛ بنابراین اگر کسب‌وکار متوسط یا نسبتا بزرگی دارید، با خرید vps با ip ثابت به‌راحتی نیازهای شما رفع خواهد شد و نگرانی بابت ظرفیت منابع نخواهید داشت.

مقیاس پذیری منابع؛ فرق سرور ابری و مجازی

۳. قابلیت اطمینان؛ فاکتوری وابسته به شرکت ارائه‌دهنده سرور مجازی

در لیست بررسی تفاوت سرور مجازی و ابری نباید مقایسه قابلیت اطمینان این دو را نادیده گرفت. به‌طورکلی، سرورهای ابری قابل‌اعتمادتر از سرورهای مجازی هستند؛ زیرا منابع آن‌ها روی شبکه‌ای از سرورهای فیزیکی و مجازی میزبانی می‌شوند؛ این یعنی که اگر یک سرور از کار بیفتد، به‌سرعت یک سرور دیگر جایگزین آن می‌شود.

در مقابل، منابع سرورهای مجازی روی یک سرور فیزیکی میزبانی می‌شوند و کمتر قابل‌اعتماد هستند؛ درصورتی‌که سرور فیزیکی از کار بیفتد، سرور مجازی نیز از دسترس خارج خواهد شد. برای بالا بردن ضریب اطمینان، بسیار اهمیت دارد که برای خرید vps انگلیس یا سایر کشورها از شرکتی معتبر مانند XVPS کمک بگیرید. سرورهای مجازی ارائه‌شده در این مجموعه، با زیرساخت شبکه‌ای قدرتمند و بالاترین کیفیت و سرعت در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

۴. تفاوت سرور مجازی و ابری در قابلیت سفارشی‌سازی

یک مورد دیگر از فرق سرور ابری و مجازی، سطح سفارشی‌سازی این دو سرور است. سرورهای ابری و VPS، با سطوح مختلفی از سفارشی‌سازی ارائه می‌شوند. در این مقایسه سرورهای مجازی برنده هستند! به‌طورکلی، سرور ابری میزان کمتری از سفارشی‌سازی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند؛ زیرا کاربر به مدیریت سرور فیزیکی یا مجازی که منابع سرور ابری روی آن‌ها میزبانی می‌شود، مستقیما دسترسی ندارد.

از سوی دیگر، با خرید سرور مجازی لینوکس یا ویندوز، مستقیما می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را روی منابع سرور اعمال کنید. با خرید سرور مجازی، امکان نصب سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای دلخواه و اعمال تنظیمات و پیکربندی موردنظر برای شما فراهم می‌شود.

تفاوت سرور مجازی و ابری در سفارشی‌سازی

۵. با خرید سرور ابری و مجازی از عملکردی مناسب برخوردار می‌شوید

عملکرد یکی از مهم‌ترین موارد در بررسی تفاوت سرور ابری و مجازی است و این مورد را باید هنگام خرید سرور مدنظر قرار دهید. به‌طورکلی، از نظر عملکرد هر دو سرور بسیار عالی عمل می‌کنند. به‌طورکلی، سرورهای مجازی کارایی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند و با خرید سرور مجازی کانادا یا سایر کشورها، نگرانی بابت عملکرد سرور نخواهید داشت.

از‌آنجایی‌که VPS از سرور فیزیکی جدا شده است، در بیشتر موارد عملکرد آن تحت‌تاثیر سایر بخش‌های سرور قرار نمی‌گیرد؛ فقط در موارد بسیار نادر، اگر ترافیک روی همه بخش‌های سرور فیزیکی به‌طورغیرعادی بالا برود، شاید سرور با محدودیت‌هایی روبه‌رو شود. در مقابل، به دلیل میزبانی از منابع سرور ابری روی شبکه‌ای از سرورها، به‌سرعت سرور دیگری جایگزین سرور پرترافیک خواهد شد.

۶. تفاوت سرور ابری با سرور مجازی از نظر امنیت

در بررسی تفاوت سرور ابری و سرور مجازی از نظر امنیتی، باید بدانید که هر دو سرور از امنیت نسبتا بالایی برخوردار هستند. اجازه بدهید این موضوع را کمی دقیق‌تر بررسی کنیم؛ زمانی که کاربر اقدام به خرید vps ایران یا سرور مجازی خارجی می‌کند، با اعمال تنظیمات امنیتی مختلف از جمله فایروال‌ها، فیلترها و نرم‌افزارهای امنیتی گوناگون، می‌تواند امنیت سرور را تامین کند.

برای اعمال تنظیمات امنیتی در VPS به کمی دانش تخصصی در حوزه سرورها و IT نیاز است؛ به همین دلیل، برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرور مجازی، این تنظیمات را از پیش روی سرورها پیاده‌سازی می‌کنند. در سرورهای ابری نیز به دلیل این که کاربر به کنترل هسته سرور دسترسی ندارد، کلیه سرویس‌ها با سطح قابل‌قبولی از تنظیمات امنیتی ارائه می‌شوند. 

تفاوت سرور ابری با سرور مجازی از نظر امنیت

۷. هزینه و قیمت؛ موردی کلیدی در بررسی تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

یک فرق سرور ابری و مجازی، هزینه آن‌ها است؛ به‌طورکلی، خرید سرور ابری نسبت به خرید سرور مجازی هزینه‌های بیشتری را در پی دارد. سرورهای ابری با مقیاس‌پذیری بیشتر ارائه می‌شوند؛ همچنین به دلیل اینکه از منابع آن روی شبکه‌ای از سرورها میزبانی می‌شود، طبیعی است که نسبت به VPS گران‌تر باشد.

بااین‌حال، نکته دیگر این است که با خرید سرور ابری، به همان میزان که از سرور و منابع آن استفاده می‌کنید، باید هزینه اشتراک را بپردازید. درباره قیمت VPS نیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت خدمات مختلف در هر کدام از شرکت‌های ارائه‌دهنده با یکدیگر تفاوت دارد.

مجموعه XVPS انواع سرورهای مجازی داخلی و خارجی را با قیمت معقول به شما عزیزان ارائه می‌دهد. با بررسی جزئیات هر کدام از سرورها و باتوجه‌به بودجه خود، برای خرید سرور ابری یا مجازی تصمیم بگیرید. بلافاصله بعد از خرید VPS، نحوه اتصال به سرور مجازی را به شما آموزش می‌دهیم؛ علاوه‌بر این، تیم پشتیبانی به صورت شبانه‌روزی آماده خدمت‌رسانی به شما خواهد بود.

تفاوت سرور ابری و سرور مجازی از نظر هزینه و قیمت

سرور مجازی ابری یا مجازی؟ کدام برای شما مناسب‌تر است؟

در این مطلب به بررسی تفاوت سرور ابری و مجازی از جنبه‌های مختلف پرداختیم تا به شما کمک کنیم بهترین نوع سرور را انتخاب کنید. بهترین نوع سرور به نیازها و اهداف شما از خرید VPS بستگی دارد. به‌طورکلی، اگر به سروری با مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بالا نیاز دارید، خرید سرور ابری را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ بااین‌حال باید هزینه‌های نگهداری و ارتقا منابع آن را نیز در نظر بگیرید.

در مقابل، سرورهای مجازی با عملکرد مناسب و قیمت مقرون‌به‌صرفه، انتخابی ایده‌آل برای اکثر کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ محسوب می‌شوند. اگر درباره خرید سرور مجازی و پلن‌های مختلف این نوع سرور نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، خدمات xvps را بررسی کنید یا در قسمت نظرات، سوال خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *