منوی دسته بندی

افزایش امنیت سرور مجازی برای جلوگیری از هک

بررسی راه‌های افزایش امنیت سرور مجازی

افزایش امنیت سرور مجازی یک کار بدون پایان است! شما همواره باید با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های جدید ایجاد امنیت VPS، اطلاعات مهم و دیتابیس خود را از حملات هکر‌ها حفظ کنید. با‌این‌حال، امنیت VPS بستگی به کلیه افرادی دارد که در ارتباط با آن هستند. به همین دلیل کلیه افرادی که از VPS استفاده می‌کنند، در قبال برقراری امنیت برای جلوگیری از هک سرور مجازی مسئول خواهند بود. ما در این مقاله 7 روش افزایش امنیت سرور مجازی را بررسی خواهیم کرد. برخی از این روش‌ها مربوط به سخت‌افزار VPS هستند و برخی دیگر مربوط به سیستم‌عامل و نرم‌افزار‌های نصب‌شده روی آن. پس از مطالعه مطلب پیش‌رو با کلیه راه‌های برقراری امنیت سرور مجازی آشنا خواهید شد.

1- به‌روزرسانی نرم‌افزارها و سیستم عامل نصب‌شده روی سرور مجازی

 برای داشتن یک VPS ایمن، باید به‌طور مرتب نرم‌افزار‌ها و سیستم‌های امنیتی را به‌روز نگه دارید. این کار به افزایش عملکرد، پایداری و آسیب‌پذیری آدرس‌ها نیز کمک خواهد کرد. باوجودی‌که آپدیت کلیه برنامه‌ها آسان به‌نظر می‌رسد، با‌این‌حال بسیاری از برنامه‌ها به‌صورت اتوماتیک به‌روزرسانی نمی‌شوند.

شما باید به‌عنوان ادمین سرور مجازی کلیه برنامه‌ها را رصد کنید تا آپدیت آن‌ها به‌صورت مرتبط انجام شود. مخصوصا اگر اقدام به خرید سرور مجازی لینوکس، میکروتیک یا vps ویندوز ارزان کرده باشید، باید کلیه نرم‌افزار‌ها را به‌طور مرتب بررسی کنید تا بدافزاری به سیستم شبکه نفوذ نکند.

علاوه‌بر این، باید برنامه‌هایی که پس از گذشت زمان طولانی به‌روز‌رسانی نشده‌اند را بررسی کرد. معمولاً این برنامه‌ها یا نرم‌افزار‌ها باعث آسیب به امنیت VPS خواهند شد. برای مثال، تصور کنید پلاگین‌های نصب‌شده روی سایت شما با گذشت مدت زمان طولانی آپدیت نشده است. پس از آپدیت نرم‌افزار CMS احتمال دارد که پلاگین‌های وب‌سایت دیگر عملکرد مناسبی نداشته باشند.

2- استفاده از فایروال و anti-malware برای افزایش امنیت VPS

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای کنترل ترافیک ورودی و خروجی به VPS، فایروال است. فایروال‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا دسترسی پورت‌های خاص، سرویس‌ها یا برخی از IP‌ها را محدود کنید. همچنین کاهش پورت‌های باز روی VPS با باز گذاشتن سرویس‌های ضروری، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای افزایش امنیت سرور مجازی باید انجام داد. معمولا بسیاری از افراد با خرید vps میکروتیک از ویژگی فایروال قدرتمند با فیلتر‌های متنوع آن برای برقراری امنیت شبکه استفاده می‌کنند.

زیرا کاهش پورت‌های استفاده نشده باعث کاهش سطح حملات و جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز می‌شود. علاوه‌بر این، با نصب Firewall و استفاده از فیلتر‌های آن می‌توان ترافیک شبکه را بررسی کرد و جلوی بدافزار‌ها برای ایجاد ترافیک مخرب را گرفت. در واقع اگر سیستم امنیتی سرور مجازی خود را بهبود نبخشید، ترافیک مخرب وارد شبکه خواهد شد. علاوه‌بر فایروال، نصب برنامه‌های anti-malware و آپدیت آن به‌صورت متداول از اقداماتی است که باید برای جلوگیری از این اتفاق انجام شود.

فایروال؛ مهم‌ترین لایه امنیتی در سرور مجازی

3- استفاده از ارتباطات رمز‌نگاری‌شده SSL و TLS در سرور مجازی‌های ایمن

SSL یا Secure sockets layer گواهی رمز‌نگاری اطلاعات بین وب‌سایت و مخاطب است. با کمک این گواهی می‌توانید کلیه داده‌های وب‌سایت را رمز‌نگاری کنید تا در‌صورت حمله هکر‌ها، داده‌های حساس قابل استفاده نباشند. یکی دیگر از پروتکل‌های لایه امنیتی، TLS نام دارد. Transport Layer Security نیز مشابه با SSL، کلیه داده‌های حساس را برای جلوگیری از سواستفاده هکر‌ها رمز‌نگاری می‌کند.

به‌طور‌کلی کاربرد عمومی SSL و TLS را می‌توان در زمینه حفظ اطلاعات حساس، مکاتبات شخصی، تراکنش‌ها، شماره حساب و سایر اطلاعات مالی دانست. با‌این‌حال از پروتکل TLS برای جلوگیری از استراق سمع نیز می‌توان استفاده کرد. در واقع چه خرید vps ارزان انجام داده باشید چه سرور مجازی‌های چند میلیونی خریده باشید، برای برقراری امنیت باید از این پروتکل‌ها نیز بهره‌مند شوید. 

استفاده نکردن از ارتباطات رمزنگاری‌شده؛ افزایش احتمال دزدی اطلاعات VPS

4- برای برقراری امنیت سرور مجازی از رمز عبور قوی استفاده کنید

انتخاب رمز قوی تا 25 درصد از هک سرور مجازی جلوگیری می‌کند. پسورد‌های شامل اطلاعات شخصی یا عبارت‌های ساده به‌راحتی قابل حدس هستند. برای جلوگیری از حملات هکری باید پسورد طولانی و پیچیده انتخاب کنید. این پسورد که برای ورود به سرور مجازی استفاده می‌شود، باید شامل اعداد، حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و نماد‌های مختلف مانند @، ٪، ! یا & باشد.

امروزه ابزار مختلفی برای ساخت رمز ایمن مانند Nord‌Pass وجود دارد. این ابزار امکان محدود کردن طول پسورد و نوع کاراکتر‌های استفاده شده را برای کاربر فراهم می‌کند. برای مثال شما می‌توانید پس از خرید سرور مجازی ایران و انتخاب سیستم عامل نصب‌شده روی آن، رمز عبور را در ابزار ساخت رمز ایجاد کنید. برای دانلود این ابزار پیشنهاد می‌کنیم از طریق سایت رسمی NordPass اقدام کنید.

نکته مهم برای انتخاب پسورد قوی، استفاده از رمز‌های غیرتکراری است. یعنی برای هر اکانت باید از یک رمز یکتا استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید در فواصل مشخص (مثلا 6 ماهه) رمز عبور خود را تغییر دهید. معمولاً اکانت‌هایی با سطح دسترسی Root بیشترین امکان تغییر روی سرور مجازی را دارند؛ از‌این‌رو، باید از اشتراک اطلاعات آن با سایر افراد خودداری کنید.

برنامه‌های رمزساز؛ ایجاد رمز‌های قوی و غیرتکراری

5- پشتیبانی منظم از سرور مجازی برای جلوگیری از هک آن

پشتیبانی و مانیتورینگ منظم شبکه و سرویس‌های در حال اجرا، از VPS برای شناخت و یافتن تهدیدات امنیتی و اقدام به موقع بسیار اهمیت دارد. این کار معمولا توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات خرید vps ثابت انجام خواهد شد. برای مثال، کارشناسان فنی در XVPS به‌طور مرتب log ها را بررسی می‌کنند تا جلوی فعالیت‌های مشکوک به موقع گرفته شود. معمولا این اقدام از طریق محدود کردن دسترسی سرور مجازی آلوده یا خروج VPS تحت حمله از شبکه برای پاکسازی آن انجام خواهد شد. پس از پاکسازی و رفع مشکلات پیش‌آمده، سرور مجازی مجددا به شبکه برمی‌گردد.

6- بک‌آپ دوره‌ای اطلاعات؛ بازیابی داده‌های مهم در‌صورت هک سرور مجازی

اگر با وجود انجام کلیه اقدامات گفته شده، مورد حمله هکر‌ها قرار گرفتید باید امکان بازیابی اطلاعات خود را داشته باشید. معمولاً‌ هکر‌ها اطلاعات را گروگان می‌گیرند تا در قبال آن از کاربر پولی دریافت کنند. کاربر می‌تواند با استفاده از فایل بک‌آپ، کلیه اطلاعات سرور مجازی خود را بدون پرداخت هزینه به هکر، بازیابی کند. معمولا بک آپ اطلاعات روی سرور‌های مجازی XVPS باید توسط کاربران انجام شود. برای مثال اگر اقدام به خرید سرور مجازی فرانسه برای بایننس کرده‌اید، حتما از اطلاعات خود به‌صورت دوره‌ای بک‌آپ بگیرید.

بک آپ دوره‌ای اطلاعات؛ بازیابی سریع درصورت دزدی اطلاعات مهم

7- آموزش؛ همگام با جدیدترین روش‌ها برای حفظ امنیت سرور مجازی

روش‌های برقراری امنیت VPS برای جلوگیری از هک سرور مجازی به‌طور پیوسته در‌حال به‌روزرسانی است و ابزار یا نرم‌افزار‌های جدیدی در این زمینه به بازار عرضه می‌شود. برای جلوگیری از دزدیده شدن اطلاعات پیشنهاد می‌شود خود و تیمتان را به‌صورت منظم آموزش دهید تا با این تغییرات در زمینه فناوری امنیت سرور‌های مجازی همگام باشید.

ما در بلاگ XVPS کلیه اطلاعات مربوط به سرور مجازی را از پایه تا پیشرفته در اختیار کاربران قرار داده‌ایم. شما می‌توانید به‌عنوان یک فرد مبتدی از مقالات آموزشی «سرور مجازی چیست» آغاز کرده تا به مراحل کانفیگ انواع سیستم عامل‌ها روی سرور مجازی خود برسید.

یادگیری تکنیک‌های افزایش امنیت VPS؛ مهم‌ترین قدم برای حفظ اطلاعات

در این مقاله به بررسی راه‌های افزایش امنیت سرور مجازی پرداختیم. کلیه این روش‌ها توسط کاربر و شرکت ارائه‌دهنده خدمات انجام می‌شود. هر سال با پیشرفت تکنولوژی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرور‌های مجازی، راه‌های برقراری امنیت نیز تغییر می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت مهم‌ترین کار برای جلوگیری از سرقت اطلاعات و محدود کردن دسترسی‌های غیرمجاز، افزایش آگاهی و یادگیری تکنیک‌های جدید است. شما می‌توانید کلیه اطلاعات مربوط به سرور مجازی کشور‌های مختلف را در بلاگ XVPS مطالعه کنید. اگر سوالی در این خصوص دارید در قسمت نظرات بنویسید تا کارشناسان XVPS پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *